Regaty żeglarskie, prelekcje, gry edukacyjne i terenowe, zabawy żeglarskie, nauka pierwszej pomocy, zwiedzanie jednostki „NNM Wodnik” i pancernika „REWA”, grill z muzyką szanty na żywo i mnóstwo innych atrakcji – to wszystko czeka na uczestników Regat im. gen. Mariusza Zaruskiego, które odbędą się w Rewie 3 lipca 2022 r. Podczas briefingu organizatorzy przedstawili szczegółowy program wydarzenia.
Podczas briefingu przedstawiony został program regat żeglarskich im. gen. Mariusza Zaruskiego, które odbędą się 3 lipca 2022 r. w Rewie.
Wydarzenie, które organizujemy nawiązuje do regat żeglarskich im. gen. Mariusza Zaruskiego o Puchar Prezydenta RP, które 11 lat z rzędu odbywały się w Chersoniu na Ukrainie. Niestety z wiadomych przyczyn ich kolejna edycja nie odbędzie się.
Organizując regaty w Polsce, chcemy oddać hołd organizatorom i uczestnikom, którzy co roku, w Chersoniu pamiętali o gen. Mariuszu Zaruskim. Wydarzeniem oddajemy także cześć pionierowi polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generałowi brygady Wojska Polskiego, kapitanowi harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”, który zmarł z wycieńczenia w więzieniu NKWD w Chersoniu 8 kwietnia 1941 r.
Korzystając z walorów nadmorskich miejscowości Rewy i Mechelinek, a także prężnie działających dwóch klubów Yacht Club Rewa i Stowarzyszenia Port Mechelinki zrodził się pomysł, aby regaty zorganizować na trasie Rewa-Mechelinki-Rewa.
Termin regat, 3 lipca 2022 r., nie jest przypadkowy bowiem:
29 czerwca 1932 miało miejsce pierwsze Święto Morza w Gdyni. Ich inicjatorem była Liga Morska i Kolonialna, w której Zaruski był od 1930 r. kierownikiem sekcji wychowania morskiego. Dni Morza odbywały się w tym terminie co roku, aż do 1939 r. W tym roku mamy 90. rocznicę imprezy.
29 czerwca 1935 odbył się pierwszy rejs żaglowca ZHP “Zawisza Czarny”, którego kapitanem w l. 1935-1939 był Zaruski.
W briefingu udział wzięli: dr Paweł Piotr Warot, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku, Michał Przysiecki, inicjator i pomysłodawca, radny gminy Kosakowo, pracownik IPN Oddział w Gdańsku, Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo, Dariusz Schwarz, dyrektor zarządu Kosakowo Sport, Kacper Frąckowiak, Yacht Club Rewa, Bartosz Bartnicki, Stowarzyszenie Port Mechelinki.
Podczas briefingu dr Paweł Piotr Warot, dyrektor gdańskiego oddziału IPN podkreślał, że wydarzenie buduje więź pomiędzy Polską a Ukrainą.
Dziś Chersoń jest miastem okupowanym przez wojska rosyjskie, mieszkańcy borykają się z wieloma problemami, brakuje tam wody, żywności, środków medycznych. Dlatego też w gdańskim Oddziale IPN zorganizowaliśmy zbiórkę potrzebnych artykułów, które wyślemy do Chersonia. Organizując regaty w Polsce chcemy kultywować pamięć kapitana Zawiszy Czarnego i chcemy przypomnieć o jego historii.
Michał Przysiecki, inicjator i pomysłodawca wydarzenia , tłumaczył jak ważne jest podtrzymanie tradycji regat żeglarskich im. gen. Mariusza Zaruskiego.
Mając na uwadze bardzo dobre relacje pracowników Gdańskiego oddziału z władzami Chersonia i Polonią tam zamieszkałą zrodził się pomysł, aby takie regaty zorganizować właśnie tu w Rewie, oddając tym samym cześć organizatorom i uczestnikom chersońskich, którzy od 11 lat tworzyli to wydarzenie w Chersoniu. Teraz jest nasza kolej, by podtrzymać tradycje.
Podczas briefingu głos zabrał Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.
Niezmiernie cieszę się, że to wydarzenie odbędzie się w gminie Kosakowo. Łączymy tutaj walory gminy z wielką historią generała Mariusza Zaruskiego. To wydarzenie pokazuje także jak ważna jest współpraca środowisk i pielęgnowanie tradycji.
To doskonała okazja do promocji żeglarstwa, mówił Dariusz Schwarz, dyrektor zarządu Kosakowo Sport.
Bardzo się cieszymy, że regaty możemy organizować w Rewie i mam nadzieje, że będą kontynuowane w kolejnych latach, tym bardziej, że jest to doskonała okazja do promocji żeglarstwa i do współpracy między klubami, które szkolą dzieci i młodzież.
Kluby Yacht Club Rewa i Stowarzyszenie Port Mechelinki będą dbać o bezpieczeństwo na wodzie. Jak mówili przedstawiciele, zawody zostaną rozegrane na 25 łodziach klasy Puck.
Naszym głównym celem jest wychowanie dzieci i młodzieży, a żeglarstwo jest taką drogą, by to osiągnąć. Każdy w naszym klubie bez ponoszenia jakichkolwiek opłat może nauczyć się żeglować i tym sposobem docieramy do osób, na których najbardziej nam zależy.
Organizator: Instytut Pamięci Narodowej o/Gdańsk / Gmina Kosakowo
Współorganizator: Yacht Club Rewa / Stowarzyszenie Port Mechelinki
Patronat honorowy: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki
Współpraca: Konsul Generalny RP w Odessie Katarzyna Sołek
Partnerzy: Narodowe Muzeum Morskie, Związek Piłsudczyków RP, Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla, Kosakowskie Centrum Kultury, OSP Kosakowo, OSP RW Gdynia, Sołectwo Rewa, Sołectwo Mechelinki
Sponsor: Celstan Kosakowo
Materiały źródłowe: Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk